Čuntava - chata Rita

 

ČUNTAVA - chata RITA

MOŽNOSTI TURISTIKY

 

Blízke okolie mesta Dobšiná poskytuje široký výber turistických ciest (túr) do Slovenského raja a Slovenského rudohoria. V širšom okolí sa nachádzajú Nízke Tatry (30 km) a Vysoké Tatry (50 km). Medzi najbližšie a ľahko prístupné navštevované miesta v Slovenskom raji patria: Dobšinská ľadová jaskyňa, Stratenský kaňon, roklina Tiesňavy, Občasný prameň, vyhliadkový vrch Havrania skala (1156 m.n.m.), Dedinky (vodná nádrž), planina Geravy(1032 m.n.m.) a Zejmarská roklina.

chataNajvyhľadávanejším miestom turistov a aj Dobšinčanov je poľana Čuntava, na ktorej sa nachádza aj chata Rita (1111 m.n.m.) vo vlastníctve Klubu slovenských turistov Dobšiná (KSTD). Čuntava je obklopená lesmi vrchov Buchwald (1293 m.n.m.), Tresník (1390 m.n.m.; vrcholová stanica lanovky z Telgártu 1320 m.n.m), Kramisko (1221 m.n.m.), Ondrejisko (1272 m.n.m.; východná časť) a Strmá pyrt (1197 m.n.m.). Sem smerujú trasy pravidelných prechodov v lete i v zime. Je vzdialená po neznačkovanej starej ceste z Dobšinej 13 km a z Telgártu 9 km. Po lesných cestách a turistických chodníkoch je možné sa tam dostať značkovanými trasami z Dobšinského kopca, Stratenej, Dobšinskej Ľadovej jaskyne, sedla Besník a Rejdovej.

Z Čuntavy vedú turistické značky na najvyšší vrchol Slovenského rudohoria – Stolicu (1477 m.n.m.; 4 hod.) a Kráľovu hoľu (1948 m.n.m.; 5 hod.).

 

kralova hola

 

Najkrajší vyhliadkový vrch v blízkom okolí s kruhovým výhľadom je v západnej časti Ondrejiska (1272 m.n.m.; západné vyhliadkové bralo Biela skala).

 

ondrejisko

 

Z Čuntavy od chaty je prístupný za cca ¾ hod. červeno značkovaným (od 5/2013) turistickým chodníkom v smere Kohárička (vrchol lúky Starej Čuntavy) a Okrúhla lúka. Z križovatky v hornej časti poľany vedie turistická magistrála – Cesta hrdinov SNP (totožná s medzinárodnou cestou E8) na rázcestie pod Ondrejiskom (1150 m.n.m.). Odtiaľ z magistrály odbočuje vrcholová (trojuholníková, červená) značka na jeden z troch vrcholov masívu Ondrejiska - označený „Borovniak 1268 m.n.m.“ (západné vyhliadkové bralo Biela skala). Východné vyhliadkové bralo (na opačnej strane Okrúhlej lúky) je v starších záznamoch uvádzané názvom Tündérfok (1271 m.n.m.; voľný preklad „bájny výbežok“), vrchol s „nekonečnou“ panorámou (v súčasnosti výhľad obmedzený).

Vyhliadkové miesta v okolí Čuntavy sú osadené lavičkami (pozri fotogalériu). Sú to vyhliadky: nad Nižnou záhradou (Fricov štros), na Strmej pyrti, na vrchole Ondrejiska, na Mária skale (5 minút od chaty Rita), pri starej ceste (skratka Kračunov štros) do Dobšinej cca 3 km od Čuntavy a nová vyhliadka nad Gojovou jamou (vyhliadku nájdete v smere Danková - Čuntava, nad Dankovskými lúkami, viditeľná je v ľavo pod cestou). K prvým dvom vyhliadkam sa možno dostať po červenej značke z rázcestia k Starej Čuntave – lúky pod východnou časťou Ondrejiska a Strmou pyrtou (rázcestie je na pútači označené „Stará Čuntava 1126 m.n.m.“).

 

Ubytovanie na chate Rita

 

KST Dobšiná poskytuje na chate RITA ubytovanie s kapacitou 30 lôžok. Na prízemí sa nachádzajú dve trojposteľové izby a jedna šesťposteľová izba. Na poschodí sú dve štvorposteľové izby a jedna desaťposteľová izba.

K dispozícii je posteľné prádlo na výmenu. Voda je privedená k chate a v letnom období do chaty – do kuchyne a izieb na prízemí. Chata je vybavená malou kúpeľňou s bojlerom na drevo. WC je vonkajšie (latríny). V chate je nainštalovaný rozvod elektrickej energie. Elektrické osvetlenie chaty je možné zaistiť pripojením vlastnej elektrocentrály. Ďalej sú k dispozícii: kryté ohnisko s lavicami, malé ihrisko, hojdačky.

Mobilný signál na Čuntave a vo vyšších polohách je dobrý, v nižších polohách (dolinách) väčšinou bez signálu.

 

Upozornenie pre ubytovaných hostí!

 

Pri doprave vlastnými vozidlami je potrebné mať prenosnú povolenku pre povolenie vstupu na lesné cesty.

 

Cenník za ubytovanie

platný od 1.8.2017

 

75,-€ noc v sezóne - od 1. júna do 30. septembra + Silvester a Veľká noc

55,-€ noc mimo sezóny - od 1. októbra do 31. mája

20,-€ jednodňový pobyt bez nocľahu na chate Rita
(prenájom miestností na spoločenské udalosti – rodinné oslavy, stretnutia, ...)

Zľava pre členov KST Dobšiná je 50%. Zároveň je možné uplatniť si zľavu za každú odpracovanú brigádu na ubytovanie v chate Rita (10 € / brigáda).

Po zaplatení zálohovej platby vo výške 50 % z celkovej ceny za ubytovanie na účet SK1909000000000510031675 bude objednávka zaknihovaná. Storno poplatok za zrušenie zaknihovanej objednávky je 30 % z celkovej ceny za objednané ubytovanie.

Ubytovanie je možné objednať:

Csobádiová Renáta
GSM: +421 905 282 508
e-mail: csobadiova.r(at)gmail.com

Matejzel Igor
GSM: +421 904 622 275
e-mail: igor.matejzel(at)gmail.com

Dagmar Šmelková, predsedníčka KST Dobšiná